Alergolog radzi-6

6. Roztocza kurzu

CO TO JEST ROZTOCZE KURZU?

Roztocza są to mikroskopijne pajęczaki żyjące w najbliższym otoczeniu czło-wieka. Odżywiają się resztkami organicznymi , m.in. ludzkimi naskórkami, za-rodnikami pleśni. Do życia potrzebują też odpowiedniej wilgotności powietrza. Optymalne dla ich rozwoju są: wilgotność względna 70-90% i temp. 10-37° C.

Zasiedlają praktycznie wszystkie pomieszczenia znajdujące się na wysokości poniżej 1000 m. n.p.m.. 

Największe ich ilości występują w meblach tapicerowanych, dywanach, zasłonach, wykładzinach itp. Uczulają nas głównie drobiny ich odchodów, zawierające silnie alergizujące białka enzymatyczne. Stanowią one istotny składnik kurzu domowego większości domów w naszym klimacie (zwłaszcza starych, zawilgoconych). W Europie występuje kilka gatunków roztoczy, najczęściej są to Der. pteronyssinus i Der. farinae.

Są najczęstszą przyczyną uczuleń całorocznych, z zaostrzeniem objawów wczesną jesienią i zimą, od początku sezonu grzewczego. Białka pochodzenia roztoczowego, wywołując alergiczną reakcję zapalną na błonach śluzowych dróg oddechowych i spojówek oka, mogą powodować okresowe lub przewlekłe objawy nieżytu nosa (z powikłaniami zatokowo – usznymi), zapalenia krtani, oraz astmę, a także zapalenie spojówek. U osób podatnych, kontakt z białkami roztoczy może wywołać zmiany wypryskowe skóry, ze znacznym świądem.

ELIMINACJA ALERGENÓW ROZTOCZY

Stwierdzono, że zredukowanie ilości roztoczy w otoczeniu osoby uczulonej, jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na zmniejszenie, a czasem wyeliminowanie objawów wyżej wymienionych chorób.

Nawet w wypadku konieczności podjęcia immunoterapii (odczulania) preparatami roztoczy, zmniejszenie naturalnej ekspozycji, zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Objawy chorobowe występują u średnio uczulonych osób, jeśli ilość roztoczy przekracza pewne normy. Zależnie od metody jest t100g roztoczy/g, lub 0,6mg guaniny /g, lub 2mcg głównego alergenu roztoczy/g kurzu.

Wypracowano szereg praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne w eliminowaniu tego alergenu z otoczenia chorego. Tak więc:

  • na sypialnię należy wybrać najbardziej suchy pokój, wolny od miejsc, gdzie mogłyby rozwijać się pleśnie,
  • częste wietrzenie, utrzymanie wilgotności poniżej 50% i temp w granicach 20° C, znacznie utrudnia roztoczom życie,
  • warto zlikwidować wszystkie elementy wchłaniające kurz ( grube zasłony, dywany, narzuty na łóżka, draperie na ścianach itp.). Idealne wyposażenie powinno być łatwe do zmywania lub prania, gdyż trzeba to robić jak najczęściej,
  • niekorzystne są urządzenia klimatyzacyjne z nawilżaczami, gdyż sprzyjają rozwojowi pleśni i wzrostowi wilgotności, (można ewentualnie zaopatrzyć je w często wymieniane filtry). Niewskazane są także grzejniki wentylacyjne, które rozpylają kurz,
  • nie poleca się hodowania zwierząt domowych (koty, psy),

  • w sypialni nie należy też hodować kwiatów doniczkowych,

  • do sprzątania używać wilgotnych ścierek, odkurzacza z mikrofiltrem powietrza (HEPA), lub z filtrem wodnym (Rainbow, Wodnik i in.). Czyszczenie przy pomocy karchera także na pewien czas zmniejsza ilość alergenu. Osoba uczulona nie powinna w trakcie odkurzania przebywać w pobliżu, lub założyć maskę na nos i usta,
  • pomocne w eliminowaniu różnych alergenów z powietrza w pomieszczeniach są elektrofiltry,
  • roztocza są niszczone przez: pranie w temp. powyżej 60°C, nasłonecznienie naturalne i promieniowanie ultrafioletowe oraz mróz (kilka godzin). Bardzo nie lubią wietrzenia.
  • szczególną uwagę należy zwrócić na łóżko chorego. Konieczne jest częste odkurzanie części tapicerowanej, zamiana poduszki, kołdry z pierza, materacy z tworzyw naturalnych na wykonane z tworzyw sztucznych lub anilany.Należy je prać co miesiąc, lub używać pokrowców (powłoczek) przeciwalergicznych nie przepuszczających alergenów roztoczy (są już dostępne pokrowce produkcji krajowej). Polecane jest też możliwie częste wykładanie pościeli i materaca na mróz , lub słońce,
  • należy spać w często zmienianej piżamie,
  • „przytulanki” powinny być raz na 6 tygodni prane lub umieszczane w zamrażarce lodówki na 12 godzin,
  • przed sezonem grzewczym wskazany jest pomiar ilości roztoczy w kurzu z tapicerki, dywanów, itp. (Acarex – test). Jeśli mimo starań poziom ich przekracza podane normy, można sięgnąć po środki roztoczobójcze, np. Allergoff, Acarosan, Acatan, które zabijają roztocza i ułatwiają usunięcie ich alergenów z mebli tapicerowanych (pianka ), i dywanów (preparat pylisty).
ALERGOLOGIA_PLUS_white_web

ALERGOLOGIA PLUS

SPECJALISTYCZNY NIEPUBLICZNY
ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ
OŚRODEK DIAGNOSTYKI I TERAPII UCZULEŃ
Dr n. med. Ewa Springer

+

SNZOZ Alergologia Plus
Poradnie Specjalistyczne

60-693 Poznań, ul. Drobnika 12/14

REJESTRACJA I WIZYTY PACJENTÓW

tel. 61 667 56 57/77, 693 557 897
fax. 61 822 00 65
e-mail: drobnika12@alergologiaplus.com

+

SNZOZ Alergologia Plus
Zespół Badań Klinicznych i Administracja

60-693 Poznań, ul. Drobnika 49

tel. 61 656 21 60/61, 607 034 304
fax: 61 656 21 65

© Copyright Alergologia Plus. Wszelkie prawa zastrzeżone.