Diagnostyka-3

3. Testy naskórkowe (płatkowe)

a. Testy z alergenami chemicznymi - testy kontaktowe (TK)

Przygotowanie – link do przygotowania do testów naskórkowych


Testy te służą do wykrywania alergii kontaktowej, późnej, przede wszystkim na substancje chemiczne, z którymi ma kontakt skóra lub śluzówki pacjenta.
Objawy alergiczne występują głównie na skórze, rzadziej błonach śluzowych po kilkunastu- kilkudziesięciu godzinach od kontaktu z substancją zawierającą dany związek chemiczny i mają charakter wyprysku skórnego / zapalenia w miejscu kontaktu.


Alergeny  w postaci testów gotowych, komercyjnych (przygotowanych przemysłowo) nakłada się na skórę pleców w specjalnych komorach na dwie doby, a po zdjęciu odczytuje się wynik dwukrotnie – po 48 godzinach i po 72 godzinach od nałożenia, lub  stosownie do indywidualnych zaleceń.
Rzadziej wykonuje się testy naskórkowe z substancjami przyniesionymi przez pacjenta, np. kosmetykami, środkami pielęgnacji, lekami itp. czasem w specjalnie zmodyfikowanych protokole, zależnym od działania danej substancji.

ZESTAWY ALERGENÓW DO TESTÓW NASKÓRKOWYCH

A. ZESTAW TRUE TEST 36

                            (WYSTĘPOWANIE ALERGENÓW W ŚRODOWISKU)

  1. Siarczan niklu – biżuteria, elementy odzieży (guziki, zamki, klamry, haftki itp.), klamki, nożyczki, monety, przybory kuchenne, sztućce, żywność z puszki.
  2. Alkohole sterolowe z lanoliny – kremy, maści i szampony lecznicze, kosmetyki: kremy, samoopalacze, pomadki, podkłady, pudry, kremy do golenia; dom – pasty do butów i do mebli.
  3.  Siarczan neomycyny – antybiotyk, krople i maści do oczu, kremy, aerozole.
  4. Dichromian potasu – preparaty antykorozyjne, farby, kleje, barwniki, wybielacze, art. fotograficzne, wyroby ceramiczne, przedmioty skórzane, nici chirurgiczne, preparaty do konserwacji drewna, odczynniki laboratoryjne, materiały budowlane, atrament, protezy dentystyczne.
  5. Mieszanina kain – miejscowe środki znieczulające, maści, kremy, aerozole, pasty do zębów, tabletki do ssania, roztwory.
  6. Mieszanina substancji zapachowych – perfumy, kosmetyki – dezodoranty, mydła, kremy, wody toaletowe, płyny po goleniu; pasty do zębów, guma do żucia, napoje itp.
  7. Kalafonia – tworzywa sztuczne, kosmetyki, mydła, plastry, lakiery, kleje, guma do żucia, woski do depilacji, nici dentystyczne woskowane, pasty do polerowania mebli.
  8. Mieszanina parabenów – środki konserwujące, zastosowanie: kosmetyki – pudry, tusze, kremy, mleczka, toniki, dezodoranty, mydła, pasty do zębów; leki – maści, krople do oczu, nosa i uszu; wyroby spożywcze – majonezy, sosy, dżemy, słodycze.
  9.  Pusty płatek
  10. Balsam peruwiański – preparaty lecznicze: czopki, maści doodbytnicze, maści rozgrzewające (Anusol, Depulol, Hemorectal, Neo Aesculan, Pulmex, Restosec, Rectosol), pasty do zębów, płyny do płukania ust, cement dentystyczny; kosmetyki: dezodoranty, płyny do goleniu, kremy do opalania; napoje bezalkoholowe, przyprawy, dezodoranty, odświeżacze powietrza, świece zapachowe, papierosy.
  11. Dichlorowodorek etylenodiaminy– emulgator, środek konserwujący, rozpuszczalnik, wybielacze, atrament.
  12. Chlorek kobaltu – barwnik do szkła, ceramiki, glazury, składniki farb, żywic poliestrowych, atramentu, materiałów budowlanych.
  13.  Żywica p-tertbutylofenolowo-formaldehydowa – preparaty dentystyczne i dezynfekujące, dezodoranty, kleje, taśmy klejące, włókno szklane, produkty gumowe, sklejka, tworzywa sztuczne.
  14. Żywica epoksydowa – farby, kleje, tworzywa sztuczne, materiały wykończeniowe w budownictwie, panele podłogowe i ścienne, laminaty, lakiery, taśmy klejące.
  15. Mieszanina pochodnych węglowych – przedmioty wykonane z gumy, fungicydy, pestycydy.
  16. Mieszanina czarnej gumy – wyroby z czarnej gumy (opony, buty).
  17. Cl+Me-izotiazolinon (Kathon CG) – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; detergenty, preparaty czyszczące, pasty, kleje, emulsje lateksowe.
  18. Quaternium-15 – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; pasty, kleje, farby lateksowe, środki czystości, papierosy, dym papierosowy.
  19. Metylodibromoglutaronitryl – produkty kosmetyczne i środki higieny osobistej takie jak kremy do twarzy, balsamy do twarzy i rąk, filtry przeciwsłoneczne, lotiony dla dzieci, żele pod prysznic, żel ultradźwiękowy, papier toaletowy, szampony i olejki do masażu. Produkty przemysłowe takie jak oleje do cięcia, oleje do wiercenia, kleje i chłodziwa.
  20. Parafenylenodiamina – barwniki, farby do włosów, odczynniki fotograficzne, atrament, wyroby gumowe.
  21. Formaldehyd – kleje, farby, atrament, środki czyszczące, kosmetyki: mydła, szampony, kosmetyki kolorowe, kremy, materiały budowlane, dym palonego węgla, drewna, papierosów.
  22. Mieszanina pochodnych merkaptanowych – przedmioty z gumy naturalnej: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże itp.
  23. Tiomersal – szczepionki i surowice, leki stosowane w leczeniu oczu, uszu i nosa, aerozole antyseptyczne.
  24. Mieszanina tiuramów – przedmioty z gumy: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże, kable elektryczne, pestycydy, fungicydy.
  25. Diazolidynylomocznik – produkty do pielęgnacji ciała, higieny i pielęgnacji włosów, kosmetyki, środki czyszczące, mydła w płynie; szampony dla zwierząt.
  26. Mieszanina chinolin – kleje w materiałach opatrunkowych (plastrach), preparaty na receptę i bez recepty takie jak miejscowe antybiotyki i przeciwgrzybicze kremy, płyny, maści, karma dla zwierząt, krem bakteriostatyczny i fungistatyczny.
  27. 21-piwalan tiksokortolu – środki przeciwzapalne / na receptę i bez recepty, zawiesiny do nosa, na nieżyt nosa, pastylki na zapalenie gardła, zawiesina doodbytnicza na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
  28. Tiosiarczan sodowy złota – złoto w biżuterii, zawodowa ekspozycja na złoto, materiały stomatologiczne, preparaty wykorzystywane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, pozłacane stenty wewnątrzwieńcowe.
  29. Imidazolidynylomocznik – produkty do pielęgnacji ciała, higieny i pielęgnacji włosów, kosmetyki, środki czyszczące, mydła w płynie, preparaty nawilżające.
  30. Budezonid – środki przeciwzapalne, kremy, balsamy, maści i pudry, krople do uszu, nosa i oczu, leki wziewne, tablet-ki i zastrzyki, zawiesina doodbytnicza (leczenie zapalenia okrężnicy).
  31. 17-maślan hydrokortyzonu – leki o działaniu miejscowym dostępne bez recepty (OTC) i na receptę.
  32. Merkaptobenzotiazol – stosowany do produkcji przedmiotów z kauczuku naturalnego, kauczuku butylowego, nitrylu lub neoprenu: produkty przemysłowe i ochronne takie jak buty, buty, kleje, zatyczki, gogle, maty, słuchawki, maski, respiratory, fartuchy, rękawice, węże, rurki, izolacje i folie, produkty biurowe takie jak gumki, gumki do ścierania, maty i rękawiczki użytkowe, sprzęt medyczny taki jak rękawiczki medyczne i użytkowe, maski, prześcieradła, znieczulenie, sprzęt, fartuchy i materiały jednorazowe, sprzęt sportowy i artykuły gospodarstwa domowego takie jak rękawiczki, stroje kąpielowe, zabawki, pianki, buty, maski, rakiety i uchwyty do kijów.
  33. Bacytracyna – stosowana jako antybiotyk do leczenia pooperacyjnego i pielęgnacji ran. Jest to często miejscowy środek pierwszego rzutu w przypadku wielu urazów skóry i dermatoz, a także chorób oczu i uszu.
  34. Partenolid – występuje naturalnie w tysiącach roślin, w tym w stokrotkach i magnolii.
  35. Błękit zawiesinowy 106 – używany jako barwnik do tekstyliów. Występuje w tkaninach w kolorze ciemnoniebieskim, brązowym, czarnym, fioletowym i niektórych zielonych: octan i poliester w tekstyliach i wyściółki, pościel, odzież, nylonowe pończochy, stroje kąpielowe, rajstopy (Spandex i Lycra), welur, pieluchy dziecięce.
  36. 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol – używany jako środek konserwujący zapobiegający zmianom chemicznym lub działaniu drobnoustrojów: produkty kosmetyczne i do pielęgnacji ciała, leki do stosowania miejscowego.

ZESTAW TRUE TEST 36
(SKŁADNIKI MIESZANEK)

Mieszanina kain
Pięć części benzokainy oraz po jednej części chlorowodorku cynchokainy i chlorowodorku tetrakainy;

Mieszanina substancji zapachowych
Pięć części geraniolu oraz wyciąg mchu dębowego, po cztery części hydroksycytronellalu i alkoholu cynamonowego, po dwie części aldehydu cynamonowego i eugenolu oraz po jednej części izoeugenolu i aldehydu amylocynamonowego;

Mieszanina chinolin
Kliochinol i chlorchinaldol w równych proporcjach wagowych;

Mieszanina parabenów
Parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan etylu, parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan butylu oraz parahydroksybenzoesan benzylu w równych proporcjach wagowych;

Mieszanina pochodnych węglowych
Difenyloguanidyna, dietyloditiokarbaminian cynku oraz dibutyloditiokarbaminian cynku w równych proporcjach wagowych;

Mieszanina czarnej gumy
Dwie części N-izopropylo-N’-fenylo-parafenylenodiaminy, pięć części N-cykloheksylo-N’-fenylo-parafenylenodiaminy oraz pięć części N,N’-difenylo-parafenylenodiaminy;

Formaldehyd
Aktualnie preparat zawiera N-hydroksymetylo imid kwasu bursztynowego;

Mieszanina pochodnych merkaptanowych
Morfolinylomerkaptobenzotiazol i N-cykloheksylobenzotiazylosufonamid oraz disiarczek dibenzotiazylu w równych proporcjach wagowych;

Mieszanina tiuramów
Disulfiram, disiarczek dipentametylenotiuramu, disiarczek tetrametylotiuramu oraz siarczek tetrametylotiuramu w równych proporcjach wagowych;

B. ZESTAW STOMATOLOGIA I IMPLANTY

Lp.

Nr kat./ Substancja testowa

Opis

1

T-042 Tytan 10% pet.

 

Tytan to lekki, wytrzymały, połyskujący metal przejściowy o szarawym zabarwieniu odporny na korozję (również w roztworach soli w obecności chloru). Może tworzyć stopy z innymi metalami takimi jak m. in. żelazo, aluminium, wanad czy molibden. Stal w skład której wchodzi tytan odznacza się wyjątkową wytrzymałością przy stosunkowo niewielkiej wadze, stąd też posiada szerokie zastosowanie, m. in. w przemyśle lotniczym i kosmicznym (do budowy silników, pocisków, rakiet kosmicznych), w przemyśle motoryzacyjnym, w produkcji przemysłowej. Tytan ma szerokie zastosowanie jako składnik implantów i protez ortopedycznych oraz dentystycznych.

2

Z-009 / Dwutlenek cyrkonu 0,1% waz.

Dwutlenek cyrkonu (ZrO2) jest to tworzywo ceramiczne wyjątkowo odporne na pękanie. Charakteryzuje się szczególnymi własnościami mechanicznymi wśród materiałów ceramicznych. Posiada wysoką odporność na ściskanie oraz na zginanie. Ponadto ma bardzo dużą podatność na polerowanie i bardzo niski współczynnik tarcia. Z uwagi na te cechy dwutlenek cyrkonu stosowane jest często jako: nurniki w pompach wysokiego ciśnienia (6000 bar), części zaworów kulowych, łożyska toczne i ślizgowe, części homogenizatorów, dysze, prowadniki, implanty.
Tlenek cyrkonu jest obecnie najbardziej uznanym materiałem ceramicznym w stomatologii. Dzięki swoim właściwościom mechanicznym i walorom estetycznym stał się materiałem powszechnie stosowanym w różnych dziedzinach stomatologii. Stosuje się go w protetyce do wykonywania koron i mostów oraz do uzupełnień stałych.

3

V-002 / Wanad 5% waz.

Wanad to miękki i plastyczny metal naturalnie występujący w minerałach. Wykorzystywany jest w produkcji stopów metali, około 80% produkcji wanadu przeznaczane jest do produkcji stopów z żelazem i dodatków do stali. Narzędzia wykonane z tych stopów są bardzo trwałe i odporne na korozję. Wanad jest stosowany jako katalizator w syntezie polipropylenu oraz innych organicznych i nieorganicznych związkach chemicznych. Związki wanadu stosowane są jako barwniki, odczynniki fotograficzne, dodatki do materiałów ceramicznych oraz szkła do zastosowań specjalnych. Stopy wanadu, aluminium i tytanu stosowane są w konstrukcji silników odrzutowych i samolotów. W przemyśle motoryzacyjnym ze stopów stali z domieszką wanadu wykonuje się osie, wały korbowe, skrzynie biegów itp. Folia wanadowa jest używana do łączenia tytanu ze stalą.

Znaczenie wanadu w medycynie: Stal wanadowa stosowana jest w produkcji narzędzi i instrumentów chirurgicznych. Występuje w stali dentystycznej oraz endoprotezach ortopedycznych. Endoprotezy produkowane przez firmę Johnson & Johnson zwykle wykonane są ze stopów zawierających aluminium, wanad i tytan.

4

M-005 / Rtęć 0,5% waz.

 

Stosowana jako odczynnik chemiczny. W termometrach rtęciowych, w stomatologii w plombach amalgamatowych. W farmaceutykach, farbach do powierzchni zanurzonych, w chemikaliach rolniczych.

Może powodować powietrznopochodne kontaktowe zapalenie skóry.

5

P-001 / Chlorek palladu 2,0% waz.

Ze względu na wyjątkowe właściwości fizyko-chemiczne  palladu  (wysoka  temperatura  topnienia, duża bierność chemiczna, dekoracyjny wygląd,  wyjątkowe  właściwości  katalityczne) pallad i jego związki znalazły wiele zastosowań technicznych,  m.in.  w  przemyśle  elektrycznym,  chemicznym,  medycynie  i  jubilerstwie. Największe jednak ilości palladu zużywa branża motoryzacyjna, przemysł elektroniczny oraz stomatologia:
 – Związki palladu są stosowane w samochodowych katalizatorach spalin.
 – Stopy palladu stosowane są w stomatologii (implanty) oraz ortopedii (endoprotezy, stabilizacje kostne).
 – Pallad jest obecny w powlekanych elektrolitycznie częściach zegarków, jest stosowany  w komputerach, telefonach komórkowych i monitorach LCD.
 – W produkcji biżuterii zastępuje droższe metale.
 – W związku z wprowadzonymi ograniczeniami zawartości niklu w biżuterii, pallad zastąpił go w stopach jubilerskich.

Pallad może reagować krzyżowo z niklem

6

S-017 / Czterochlorek sodowy palladu uwodniony 3,0% waz.

 

7

A-022 / Chlorek aluminium sześciouwodniony 2,0% waz.

Wykorzystywany do konserwacji drewna oraz jako trwały środek odkażający. Występuje w dezodorantach i antyperspirantach. Wykorzystywany w procesie rafinacji ropy naftowej oraz do barwienia tekstyliów. W ceramice dentystycznej. W miejscowych środkach ściągających.

8

T-008 / Cyna 50,0% waz.

Metal używany do cynowania powierzchni, w stopach dentystycznych i do lutowania. W produkcji soli cyny. Szczawian cyny jest stosowany w przemyśle chemicznym jako katalizator w reakcjach estryfikacji, a ponadto w barwieniu i drukowaniu tkanin. Tlenek cyny stosowany jest jako substancja nadające pożądane właściwości fizyczne produktu (lepkość, gęstość, zmętnienie). W kosmetykach kolorowych (cieniach do powiek, kredkach do oczu i eyelinerach) związki cyny pełnią również funkcje pigmentów (tlenek cyny, chlorek cyny). W pastach do zębów występuje difluorek cyny.

9

C-022 / Siarczan miedzi
2,0% waz.

Środek grzybobójczy. Barwnik farb. Odczynnik fotograficzny. W stopach metali (używanych np. w stomatologii).

10

D-016 / N,N’-dimetylo-4-toluidyna 5,0% waz.

Akcelerator aminowy w polimeryzacji np. metakrylowych wzmacniających materiałach dentystycznych.

11

U-004 / Dimetakrylan uretanu 2,0% waz.

UDMA – Metakrylan bazujący na alifatycznym metakrylowym izocyjanianie. Używany w materiałach dentystycznych, okleinach żywicznych, materiałach wzmacniających. Używany jako składnik w kompozytowych materiałach dentystycznych utwardzanych światłem UV, służących do estetycznej odbudowy (rekonstrukcji) zębów.

12

H-014C / 2-hydroksy-4-metoksybenzofenon 10,0% waz.

Powszechny czynnik absorbujący promieniowanie UV w materiałach dentystycznych i materiałach plastikowych. Środek absorbujący promieniowanie UV w filtrach słonecznych, mleczkach, szamponach, kosmetykach do włosów, pomadkach, balsamach do ust, lakierach do paznokci itp. (Eusolex 4360, Escalol 567, Oxybenzon). Benzofenon-3 jest jedną z częstszych przyczyn fotoalergii (wyprysk fotoalergiczny).

Reakcje krzyżowe: Dioksybenzon

13

M-007 / Dimetakrylan Bisfenolu A (BIS-MA) 2,0% waz.

Monomer metakrylowy oparty na Bisfenolu A. W złożonych materiałach dentystycznych, jako czynny monomer w produktach klejących.

14

E-016 / Eugenol 2,0% waz.

 

Wykorzystywany jako substancja zapachowa w przemyśle perfumeryjnym, jako substytut olejku goździkowego. Środek przeciwbólowy używany w stomatologii. W produkcji waniliny. Atraktant owadów. Może powodować pokrzywkę kontaktową.

15

E-015 / N-etyloamid kwasu 4-toluenosulfonowego 0,1% waz.

Wykorzystywany jako materiał dentystyczny do wypełniania ubytków. Plastyfikator lakierów PVA, poliamidów i włókien celulozowo octanowych.

16

T-011 / 4-Toluiloetanoloamina 2,0% waz.

Aminowy akcelerator w polimeryzacji np. złożonych akrylowych materiałów dentystycznych.

17

M-025 Metylohydrochinon 1,0% waz.

Stabilizator i przeciwutleniacz monomerów akrylowych zapobiegający polimeryzacji. Może występować m. in. w wypełniaczach dentystycznych, kitach i uszczelniaczach akrylowych, farbach akrylowych itd.

18

C-026 / Kamforochinon 1,0% waz.

Fotoinicjator utwardzania akrylowych materiałów dentystycznych.

19

M-006B / 2,2-bis(4-(2metakrylo-oksyetoksy)fenylopropan 2% waz

Monomer metakrylowy oparty na Bisfenolu A. Występuje w złożonych materiałach dentystycznych, jako czynny monomer w produktach klejących (BIS-EMA).

20

G-003A / Aldehyd glu

tarowy 0,2% waz.

Używany do sterylizacji endoskopów, narzędzi dentystycznych i fryzjerskich.  Wykorzystywany w mikroskopii elektronowej do przygotowania preparatów. Środek do garbowania skór. Utwardzacz do żelatyny fotograficznej, środek farmakologiczny używany w nadmiernym poceniu się, grzybobójczy oraz w leczeniu brodawek i chorób pęcherzowych, jak infekcje wirusem opryszczki.

Może powodować powietrznopochodne kontaktowe zapalenie skóry.

Opracowano głównie w oparciu o opisy substancji zawarte na stronie producenta – Chemotechnique Diagnostics: www.chemotechnique.se oraz wyłącznego dystrybutora – Instytut Dermatologii sp. z o. o.: https://ssz.instytutdermatologii.pl

C. ZESTAW METAKRYLANY (stomatologia, paznokcie, kleje i inne)

Lp.

Nr kat.

Substancja testowa

Opis  

1

M-013

Metakrylan metylu 2% waz.

Monomer metakrylowy w plastikowych częściach protez zębowych, gipsie ortopedycznym i dentystycznych, sztucznych paznokciach, aparatach słuchowych. (MMA).

2

H-010

Metakrylan2-hydroksyetylu 2% waz.
/2-hydroksyetylometakrylan/

Monomer metakrylowy występujący w tuszach światłoutwardzalnych, klejach, lakierach, materiałach dentystycznych, sztucznych paznokciach itp. (HEMA)

3

E-007

Dwumetakrylan glikolu
etylenowego 2% waz

Monomer metakrylowy w materiałach dentystycznych, plombach, protezach, klejach, sztucznych paznokciach, tuszach drukarskich itp. (EGDMA)

4

T-018

Dimetakrylan trójetylenoglikolu 2% waz.

Monomer metakrylowy używany w klejach i materiałach dentystycznych.(TREGMA).

5

B-017

Dimetakrylan butano-1,4-diolu 2% waz.

Monomer metakrylowy używany w materiałach dentystycznych, środkach uszczelniających, protezach itp.

6

H-013

2,2-bis[4-(2-hydroksy-3-meta-kryloiloksypropoksy)fenylo]
propan, 2% waz.

Powszechny monomer metakrylowy we wzmacniających materiałach dentystycznych i plombach dentystycznych. (BIS-GMA). Monomer ten znajduje także zastosowanie w przemyśle.

7

H-004

Diakrylan 1,6-heksanodiolu 0,1% waz.

Powszechny monomer akrylowy w światłoutwardzalnych tuszach, klejach, odlewnictwie, sztucznych paznokciach itp. (HDDA). Składnik złożonych materiałów dentystycznych.

8

T-027

Metakrylan tetrahydrofurfurylu 2% waz.

Metakrylowy składnik materiałów dentystycznych takich jak: korony i mosty. Także składnik sztucznych paznokci.

9

T-029

Dimetakrylan tetraetylenoglikolu 2% waz.

Metakrylan obecny w klejach i stanowiący główny składnik beztlenowych plomb zawierających dimetakrylan polietylenoglikolu (Loctite).

10

D-045

Metakrylan N,N-dimetylo-aminoetylu 0,2% waz.

Aktywator aminowy światłoutwardzalnych akrylowych materiałów dentystycznych.(DMAEMA).

11

 

Pusty płatek – kontrolny

 

12

I-019

Akrylan izobornylu 0,1% waz.

To monomer o wielu funkcjach. Jest stosowany w napromieniowanej powłoce utwardzającej jako aktywny rozcieńczalnik, może skutecznie zmniejszać lepkość powłoki, poprawiać właściwości konstrukcyjne i poprawiać właściwości wyrównujące. Służy jako aktywny rozcieńczalnik oligomeru epoksydowo-akrylowego, może zmniejszać naprężenia wewnętrzne i skurcz objętościowy powłoki utwardzanej promieniowaniem.

13

B-018

Akrylan butylu 0,1% waz.

Akrylan butylu, czyli butyloakrylan (BA), polimeryzujacy monomer akrylowy używany do uszlachetniania wyrobów skórzanych i tekstylnych. Półprodukt w syntezach związków organicznych, składnik farb, klejów, emulgatorów.

14

E-012

Metakrylan etylu 2% waz.

Monomer metakrylowy używany np. w akcesoriach do sztucznych paznokci, protezach dentystycznych, aparatach słuchowych, płytach drukarskich, gipsie ortopedycznym (EMA).

15

B-021

Metakrylan butylu 2% waz.

Związek wykorzystywany przy produkcji żywic metakrylowych, powłok rozpuszczalników, klejów, dodatków olejnych, również emulsji do obróbki tkanin, skór i papieru. Sieciujący monomer metakrylowy wykorzystywany w materiałach dentystycznych i sztucznych paznokciach. (BMA)

16

H-018

2-hydroksypropylo-metakrylan 2% waz.

To monomer metakrylowy stosowany w światłoutwardzalnych materiałach dentystycznych i wypełniaczach (plombach), żywicach światłoutwardzalnych, tuszach i farbach itp. (HPMA)

17

T-021

Triakrylan trimetylopropanu
0,1% waz.

Triakrylan używany w UV-utwardzalnych tuszach litograficznych, lakierach, sztucznych paznokciach, wykończeniach drewnianych i w przemyśle elektronicznym.

18

E-004

Akrylan etylu
0,1% waz.

Akrylan etylu to monomer akrylowy wykorzystywany w produkcji żywic akrylowych, dodawany do farb, powłok przemysłowych, lateksu, a także w tworzywach sztucznych, takich jak kopolimer akrylanu etylenowego i etylowego, również w produkcji poliakrylanowych elastomerów i gumy akrylowej. Jest również stosowany jako materiał protez dentystycznych. (EA)

19

H-009

Akrylan 2-hydroksyetylu
0,1% waz.

 To monomer akrylowy występujący w światłoutwardzalnych tuszach, klejach, lakierach, a także w sztucznych paznokciach, lakierach do paznokci itp. (hydroksyetyloakrylan, HEA)

20

T-017

Diakrylan trójetylenoglikolu
0,1% waz.

To sieciujący monomer akrylowy używany w powłokach, klejach, płytach drukarskich typu fotoprepolimerowego. (TEGDA, TREGDA, C12H18O6)

Opracowano głównie w oparciu o opisy substancji zawarte na stronie producenta – Chemotechnique Diagnostics: www.chemotechnique.se oraz wyłącznego dystrybutora – Instytut Dermatologii sp. z o. o.: https://ssz.instytutdermatologii.pl

 

b. Atopowe testy płatkowe (ATP)

– opóźnione uczulenia pokarmowe i powietrznopochodne

Przygotowanie – link do przygotowania do testów naskórkowych

Aktualnie nie są dostępne przygotowane zestawy, możliwe jest wykonanie testów natywnych – pacjent / rodzic przynosi, wybrane z lekarzem prowadzącym, produkty pokarmowe lub inne (np. kurz z określonych pomieszczeń, sierści zwierząt itp.)

ATP pomagają wykryć  reakcje na alergeny białkowe pokarmowe lub powietrznopochodne występujące po kilkunastu- kilkudziesięciu godzinach od kontaktu, najczęściej o charakterze wyprysku skórnego.
Alergeny  w postaci testów komercyjnych (przygotowanych przemysłowo) lub naturalnych produktów (tzw. natywnych, przyniesionych przez pacjenta wg zaleceń lekarza), nakłada się na skórę pleców w specjalnych komorach na dwie doby, a po zdjęciu odczytuje się wynik dwukrotnie – po 48 godzinach i po 72 godzinach od nałożenia, lub  stosownie do indywidualnych zaleceń.
Wyniki testów powinny być omówione przez lekarza specjalistę z Poradni lub przez innego lekarza specjalistę.

ZESTAW ALERGENÓW DO ATOPOWYCH TESTÓW NASKÓRKOWYCH

ATOPOWY II

  1. Alternaria
  2. Kot
  3. 7 traw
  4. Skórożarłoczek (Dermatophagoides Pteronyssinus)
  5. Mieszanka kompozytowa
  6. Lateks standard
  7. Cyprys
  8. Lateks Lan 960
  9. Parietaria
  10. Wazelina
ALERGOLOGIA_PLUS_white_web

ALERGOLOGIA PLUS

SPECJALISTYCZNY NIEPUBLICZNY
ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ
OŚRODEK DIAGNOSTYKI I TERAPII UCZULEŃ
Dr n. med. Ewa Springer

+

SNZOZ Alergologia Plus
Poradnie Specjalistyczne

60-693 Poznań, ul. Drobnika 12/14

REJESTRACJA I WIZYTY PACJENTÓW

tel. 61 667 56 57/77, 693 557 897
fax. 61 822 00 65
e-mail: drobnika12@alergologiaplus.com

+

SNZOZ Alergologia Plus
Zespół Badań Klinicznych i Administracja

60-693 Poznań, ul. Drobnika 49

tel. 61 656 21 60/61, 607 034 304
fax: 61 656 21 65

© Copyright Alergologia Plus. Wszelkie prawa zastrzeżone.