Diagnostyka-3

3. Testy naskórkowe (płatkowe)

a. Testy z alergenami chemicznymi - testy kontaktowe (TK)

Przygotowanie – link do przygotowania do testów naskórkowych


Testy te służą do wykrywania alergii kontaktowej, późnej, przede wszystkim na substancje chemiczne, z którymi ma kontakt skóra lub śluzówki pacjenta.
Objawy alergiczne występują głównie na skórze, rzadziej błonach śluzowych po kilkunastu- kilkudziesięciu godzinach od kontaktu z substancją zawierającą dany związek chemiczny i mają charakter wyprysku skórnego / zapalenia w miejscu kontaktu.


Alergeny  w postaci testów gotowych, komercyjnych (przygotowanych przemysłowo) nakłada się na skórę pleców w specjalnych komorach na dwie doby, a po zdjęciu odczytuje się wynik dwukrotnie – po 48 godzinach i po 72 godzinach od nałożenia, lub  stosownie do indywidualnych zaleceń.
Rzadziej wykonuje się testy naskórkowe z substancjami przyniesionymi przez pacjenta, np. kosmetykami, środkami pielęgnacji, lekami itp. czasem w specjalnie zmodyfikowanych protokole, zależnym od działania danej substancji.

ZESTAWY ALERGENÓW DO TESTÓW NASKÓRKOWYCH

ZESTAW TRUE TEST 36

                                                            (WYSTĘPOWANIE ALERGENÓW W ŚRODOWISKU)

 1. Siarczan niklu – biżuteria, elementy odzieży (guziki, zamki, klamry, haftki itp.), klamki, nożyczki, monety, przybory kuchenne, sztućce, żywność z puszki.
 2. Alkohole sterolowe z lanoliny – kremy, maści i szampony lecznicze, kosmetyki: kremy, samoopalacze, pomadki, podkłady, pudry, kremy do golenia; dom – pasty do butów i do mebli.
 3.  Siarczan neomycyny – antybiotyk, krople i maści do oczu, kremy, aerozole.
 4. Dichromian potasu – preparaty antykorozyjne, farby, kleje, barwniki, wybielacze, art. fotograficzne, wyroby ceramiczne, przedmioty skórzane, nici chirurgiczne, preparaty do konserwacji drewna, odczynniki laboratoryjne, materiały budowlane, atrament, protezy dentystyczne.
 5. Mieszanina kain – miejscowe środki znieczulające, maści, kremy, aerozole, pasty do zębów, tabletki do ssania, roztwory.
 6. Mieszanina substancji zapachowych – perfumy, kosmetyki – dezodoranty, mydła, kremy, wody toaletowe, płyny po goleniu; pasty do zębów, guma do żucia, napoje itp.
 7. Kalafonia – tworzywa sztuczne, kosmetyki, mydła, plastry, lakiery, kleje, guma do żucia, woski do depilacji, nici dentystyczne woskowane, pasty do polerowania mebli.
 8. Mieszanina parabenów – środki konserwujące, zastosowanie: kosmetyki – pudry, tusze, kremy, mleczka, toniki, dezodoranty, mydła, pasty do zębów; leki – maści, krople do oczu, nosa i uszu; wyroby spożywcze – majonezy, sosy, dżemy, słodycze.
 9.  Pusty płatek
 10. Balsam peruwiański – preparaty lecznicze: czopki, maści doodbytnicze, maści rozgrzewające (Anusol, Depulol, Hemorectal, Neo Aesculan, Pulmex, Restosec, Rectosol), pasty do zębów, płyny do płukania ust, cement dentystyczny; kosmetyki: dezodoranty, płyny do goleniu, kremy do opalania; napoje bezalkoholowe, przyprawy, dezodoranty, odświeżacze powietrza, świece zapachowe, papierosy.
 11. Dichlorowodorek etylenodiaminy– emulgator, środek konserwujący, rozpuszczalnik, wybielacze, atrament.
 12. Chlorek kobaltu – barwnik do szkła, ceramiki, glazury, składniki farb, żywic poliestrowych, atramentu, materiałów budowlanych.
 13.  Żywica p-tertbutylofenolowo-formaldehydowa – preparaty dentystyczne i dezynfekujące, dezodoranty, kleje, taśmy klejące, włókno szklane, produkty gumowe, sklejka, tworzywa sztuczne.
 14. Żywica epoksydowa – farby, kleje, tworzywa sztuczne, materiały wykończeniowe w budownictwie, panele podłogowe i ścienne, laminaty, lakiery, taśmy klejące.
 15. Mieszanina pochodnych węglowych – przedmioty wykonane z gumy, fungicydy, pestycydy.
 16. Mieszanina czarnej gumy – wyroby z czarnej gumy (opony, buty).
 17. Cl+Me-izotiazolinon (Kathon CG) – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; detergenty, preparaty czyszczące, pasty, kleje, emulsje lateksowe.
 18. Quaternium-15 – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; pasty, kleje, farby lateksowe, środki czystości, papierosy, dym papierosowy.
 19. Metylodibromoglutaronitryl – produkty kosmetyczne i środki higieny osobistej takie jak kremy do twarzy, balsamy do twarzy i rąk, filtry przeciwsłoneczne, lotiony dla dzieci, żele pod prysznic, żel ultradźwiękowy, papier toaletowy, szampony i olejki do masażu. Produkty przemysłowe takie jak oleje do cięcia, oleje do wiercenia, kleje i chłodziwa.
 20. Parafenylenodiamina – barwniki, farby do włosów, odczynniki fotograficzne, atrament, wyroby gumowe.
 21. Formaldehyd – kleje, farby, atrament, środki czyszczące, kosmetyki: mydła, szampony, kosmetyki kolorowe, kremy, materiały budowlane, dym palonego węgla, drewna, papierosów.
 22. Mieszanina pochodnych merkaptanowych – przedmioty z gumy naturalnej: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże itp.
 23. Tiomersal – szczepionki i surowice, leki stosowane w leczeniu oczu, uszu i nosa, aerozole antyseptyczne.
 24. Mieszanina tiuramów – przedmioty z gumy: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże, kable elektryczne, pestycydy, fungicydy.
 25. Diazolidynylomocznik – produkty do pielęgnacji ciała, higieny i pielęgnacji włosów, kosmetyki, środki czyszczące, mydła w płynie; szampony dla zwierząt.
 26. Mieszanina chinolin – kleje w materiałach opatrunkowych (plastrach), preparaty na receptę i bez recepty takie jak miejscowe antybiotyki i przeciwgrzybicze kremy, płyny, maści, karma dla zwierząt, krem bakteriostatyczny i fungistatyczny.
 27. 21-piwalan tiksokortolu – środki przeciwzapalne / na receptę i bez recepty, zawiesiny do nosa, na nieżyt nosa, pastylki na zapalenie gardła, zawiesina doodbytnicza na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
 28. Tiosiarczan sodowy złota – złoto w biżuterii, zawodowa ekspozycja na złoto, materiały stomatologiczne, preparaty wykorzystywane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, pozłacane stenty wewnątrzwieńcowe.
 29. Imidazolidynylomocznik – produkty do pielęgnacji ciała, higieny i pielęgnacji włosów, kosmetyki, środki czyszczące, mydła w płynie, preparaty nawilżające.
 30. Budezonid – środki przeciwzapalne, kremy, balsamy, maści i pudry, krople do uszu, nosa i oczu, leki wziewne, tablet-ki i zastrzyki, zawiesina doodbytnicza (leczenie zapalenia okrężnicy).
 31. 17-maślan hydrokortyzonu – leki o działaniu miejscowym dostępne bez recepty (OTC) i na receptę.
 32. Merkaptobenzotiazol – stosowany do produkcji przedmiotów z kauczuku naturalnego, kauczuku butylowego, nitrylu lub neoprenu: produkty przemysłowe i ochronne takie jak buty, buty, kleje, zatyczki, gogle, maty, słuchawki, maski, respiratory, fartuchy, rękawice, węże, rurki, izolacje i folie, produkty biurowe takie jak gumki, gumki do ścierania, maty i rękawiczki użytkowe, sprzęt medyczny taki jak rękawiczki medyczne i użytkowe, maski, prześcieradła, znieczulenie, sprzęt, fartuchy i materiały jednorazowe, sprzęt sportowy i artykuły gospodarstwa domowego takie jak rękawiczki, stroje kąpielowe, zabawki, pianki, buty, maski, rakiety i uchwyty do kijów.
 33. Bacytracyna – stosowana jako antybiotyk do leczenia pooperacyjnego i pielęgnacji ran. Jest to często miejscowy środek pierwszego rzutu w przypadku wielu urazów skóry i dermatoz, a także chorób oczu i uszu.
 34. Partenolid – występuje naturalnie w tysiącach roślin, w tym w stokrotkach i magnolii.
 35. Błękit zawiesinowy 106 – używany jako barwnik do tekstyliów. Występuje w tkaninach w kolorze ciemnoniebieskim, brązowym, czarnym, fioletowym i niektórych zielonych: octan i poliester w tekstyliach i wyściółki, pościel, odzież, nylonowe pończochy, stroje kąpielowe, rajstopy (Spandex i Lycra), welur, pieluchy dziecięce.
 36. 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol – używany jako środek konserwujący zapobiegający zmianom chemicznym lub działaniu drobnoustrojów: produkty kosmetyczne i do pielęgnacji ciała, leki do stosowania miejscowego.

ZESTAW TRUE TEST 36
(SKŁADNIKI MIESZANEK)

Mieszanina kain
Pięć części benzokainy oraz po jednej części chlorowodorku cynchokainy i chlorowodorku tetrakainy;

Mieszanina substancji zapachowych
Pięć części geraniolu oraz wyciąg mchu dębowego, po cztery części hydroksycytronellalu i alkoholu cynamonowego, po dwie części aldehydu cynamonowego i eugenolu oraz po jednej części izoeugenolu i aldehydu amylocynamonowego;

Mieszanina chinolin
Kliochinol i chlorchinaldol w równych proporcjach wagowych;

Mieszanina parabenów
Parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan etylu, parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan butylu oraz parahydroksybenzoesan benzylu w równych proporcjach wagowych;

Mieszanina pochodnych węglowych
Difenyloguanidyna, dietyloditiokarbaminian cynku oraz dibutyloditiokarbaminian cynku w równych proporcjach wagowych;

Mieszanina czarnej gumy
Dwie części N-izopropylo-N’-fenylo-parafenylenodiaminy, pięć części N-cykloheksylo-N’-fenylo-parafenylenodiaminy oraz pięć części N,N’-difenylo-parafenylenodiaminy;

Formaldehyd
Aktualnie preparat zawiera N-hydroksymetylo imid kwasu bursztynowego;

Mieszanina pochodnych merkaptanowych
Morfolinylomerkaptobenzotiazol i N-cykloheksylobenzotiazylosufonamid oraz disiarczek dibenzotiazylu w równych proporcjach wagowych;

Mieszanina tiuramów
Disulfiram, disiarczek dipentametylenotiuramu, disiarczek tetrametylotiuramu oraz siarczek tetrametylotiuramu w równych proporcjach wagowych;

ZESTAW TRUE TEST 24
PANEL I

 1. Siarczan niklu – biżuteria, elementy odzieży (guziki, zamki, klamry, haftki itp.), klamki, nożyczki, monety, przybory kuchenne, sztućce, żywność z puszki.
 2. Alkohole sterolowe z lanoliny – kremy, maści i szampony lecznicze, kosmetyki: kremy, samoopalacze, pomadki, podkłady, pudry, kremy do golenia, dom: pasty do butów i do mebli.
 3. Neomycyny siarczan – antybiotyk, krople i maści do oczu, kremy, aerozole.
 4. Potasu dichromian – preparaty antykorozyjne, farby, kleje, barwniki, wybielacze, art. fotograficzne, wyroby ceramiczne, przedmioty skórzane, nici chirurgiczne, preparaty do konserwacji drewna, odczynniki laboratoryjne, materiały budowlane, atrament, protezy dentystyczne.
 5. Mieszanina kain – miejscowe środki znieczulające, maści, kremy, aerozole, pasty do zębów, tabletki do ssania, roztwory.
 6. Mieszanina substancji zapachowych – perfumy, kosmetyki: dezodoranty, mydła, kremy, wody toaletowe, płyny po goleniu; pasty do zębów, guma do żucia, napoje, itp.
 7. Kalafonia – tworzywa sztuczne, kosmetyki, mydła, plastry, lakiery, kleje, guma do żucia, woski do depilacji, nici dentystyczne woskowane, pasty do polerowania mebli.
 8. Żywica epoksydowa – farby, kleje, tworzywa sztuczne, materiały wykończeniowe w budownictwie, panele podłogowe i ścienne, laminaty, lakiery, taśmy klejące.
 9. Mieszanina chinolin – środek przeciwbakteryjny, stosowany w roztworach, maściach, kremach leczniczych, preparatach weterynaryjnych.
 10. Balsam peruwiański – preparaty lecznicze: czopki, maści doodbytnicze, maści rozgrzewajšce (Anusol, Depulol, Hemorectal, Neo Aesculan, Pulmex, Rectosec, Rectosol), pasty do zębów, płyny do płukania ust, cement dentystyczny, kosmetyki: dezodoranty, płyny po goleniu, kremy do opalania; napoje bezalkoholowe, przyprawy, odświeżacze powietrza, świece zapachowe, papierosy.
 11. Etylenodiaminy dichlorowodorek – emulgator, środek konserwujący, rozpuszczalnik, wybielacze, atrament.
 12. Kobaltu chlorek – barwnik do szkła, ceramiki, glazury, składnik farb, żywic poliestrowych, atramentu, materiałów budowlanych.

ZESTAW TRUE TEST 24
PANEL II

 1. Żywica p-tertbutylofenolowo-formaldehydowa – preparaty dentystyczne i dezynfekujące, dezodoranty, kleje, taśmy klejące, włókno szklane, produkty gumowe, sklejka, tworzywa sztuczne.
 2. Mieszanina parabenów – środki konserwujące, zastosowanie: kosmetyki – pudry, tusze, kremy, mleczka, toniki, dezodoranty, mydła, pasty do zębów; leki – maści, krople do oczu, nosa i uszu; wyroby spożywcze – majonezy, sosy, dżemy, słodycze.
 3. Mieszanina pochodnych węglowych – przedmioty wykonane z gumy, fungicydy, pestycydy.
 4. Mieszanina czarnej gumy – wyroby z czarnej gumy (opony, buty).
 5. Cl+Me-izotiazolinon (Kathon CG) – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; detergenty, preparaty czyszczące, pasty, kleje, emulsje lateksowe.
 6. Quaternium-15 – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; pasty, kleje, farby lateksowe, środki czystości, papierosy, dym papierosowy.
 7. Merkaptobenzotiazol – przedmioty z gumy naturalnej: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże itp.
 8. Parafenylenodiamina – barwniki, farby do włosów, odczynniki fotograficzne, atrament, wyroby gumowe.
 9. Formaldehyd – kleje, farby, atrament, środki czyszczące, kosmetyki: mydła, szampony, kosmetyki kolorowe, kremy, materiały budowlane, dym palonego węgla, drewna, papierosów.
 10. Mieszanina pochodnych merkaptanowych – przedmioty z gumy naturalnej: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże itp.
 11. Tiomersal – szczepionki i surowice, leki stosowane w leczeniu oczu, uszu i nosa, aerozole antyseptyczne.  
 12. Mieszanina tiuramów – przedmioty z gumy: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże, kable elektryczne, pestycydy, fungicydy. 

b. Atopowe testy płatkowe (ATP)

– opóźnione uczulenia pokarmowe i powietrznopochodne

Przygotowanie – link do przygotowania do testów naskórkowych

Poza tym pacjent / rodzic przynosi, wybrane z lekarzem prowadzącym, produkty pokarmowe lub inne (np. kurz z określonych pomieszczeń, sierści zwierząt itp.)

ATP pomagają wykryć  reakcje na alergeny białkowe pokarmowe lub powietrznopochodne występujące po kilkunastu- kilkudziesięciu godzinach od kontaktu, najczęściej o charakterze wyprysku skórnego.
Alergeny  w postaci testów komercyjnych (przygotowanych przemysłowo) lub naturalnych produktów (tzw. natywnych, przyniesionych przez pacjenta wg zaleceń lekarza), nakłada się na skórę pleców w specjalnych komorach na dwie doby, a po zdjęciu odczytuje się wynik dwukrotnie – po 48 godzinach i po 72 godzinach od nałożenia, lub  stosownie do indywidualnych zaleceń.
Wyniki testów powinny być omówione przez lekarza specjalistę z Poradni lub przez innego lekarza specjalistę.

ZESTAW ALERGENÓW DO TESTÓW NASKÓRKOWYCH

ATOPOWY I

 1. Soja
 2. Mleko
 3. Pszenica
 4. Mieszanka zbożowa
 5. Jajko
 6. Orzeszki ziemne
 7. Dorsz
 8. Pomidor
 9. Kazeina
 10. Mieszanka skorupiaków

ATOPOWY II

 1. Alternaria
 2. Kot
 3. 7 traw
 4. Skórożarłoczek (Der. Pt.)
 5. Mieszanka kompozytowa
 6. Lateks standard
 7. Cyprys
 8. Lateks Lan 960
 9. Parietaria
 10. Wazelina
ALERGOLOGIA_PLUS_white_web

ALERGOLOGIA PLUS

SPECJALISTYCZNY NIEPUBLICZNY
ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ
OŚRODEK DIAGNOSTYKI I TERAPII UCZULEŃ
Dr n. med. Ewa Springer

+

SNZOZ Alergologia Plus
Poradnie Specjalistyczne

60-693 Poznań, ul. Drobnika 12/14

REJESTRACJA I WIZYTY PACJENTÓW

tel. 61 667 56 57/77, 693 557 897
fax. 61 822 00 65
e-mail: drobnika12@alergologiaplus.com

+

SNZOZ Alergologia Plus
Zespół Badań Klinicznych i Administracja

60-693 Poznań, ul. Drobnika 49

tel. 61 656 21 60/61, 607 034 304
fax: 61 656 21 65

© Copyright Alergologia Plus. Wszelkie prawa zastrzeżone.